o škole, projektoch a domácich úlohách ;)

Úvod do počítačovej grafiky

Na tejto stránke sú zverejnené výsledky prác k predmetu "Úvod do počítačovej grafiky", akademický rok 2008/2009 LS.

Panoráma č. 1 (Kapucínska ulica, Bratislava):

Kapucínska je ulica v Bratislave v historickom centre Starého Mesta. Nachádza sa hneď vedľa Župného námestia a cez jej stred vedie električková trať po nadjazde nad Staromestskou smerom pod Hradný vrch do Karlovej Vsi a Dúbravky. V roku 2006 prešla kompletnou rekonštrukciou povrchu, pričom v blízkosti bola objavená stará studňa, ktorá bola pri tejto príležitosti zrekonštruovaná. Na Kapucínskej stojí starý Kapucínsky kostol a nachádza sa tam mestská knižnica.

Ako návšetvík, ani ako obyvateľ mesta sa jej snáď nevyhnete. V jeden neskorý marcový večer som sa jej nevyhol ani ja. Po pár veľmi horúcich dňoch viacerých zaskočilo prudké sneženie. So skrehnutými rukami som však urobil zopár záberov s dlhou expozíciou aby som tento moment zachytil... takže to takmer celé vyšlo.

vytvorená panoráma
Kapucínska ulica, Bratislava - fotografia vo vysokom rozlíšení (30,5 MB)
- fotografia v nižšom rozlíšení (512 KB)
- panoráma takmer 360°
- odkaz na Google Earth

Panoráma č. 2 (Hlavné námestie, Nové Zámky):

Nové Zámky (tiež Érsekújvár, Novum Castrum) sú centrom Novozámockého okresu v Nitrianskom kraji. Nové Zámky sa nachádzajú na brehu rieky Nitry, v strednej časti Podunajskej nížiny.

Dejiny Nových Zámkov sa spájajú už s obdobím stredoveku. Za samotný vznik Nových Zámkov však odborná literatúra pokladá výstavbu prvej novozámockej pevnosti na ľavom brehu rieky Nitry v roku 1545. Druhá, moderná renesančná pevnosť bola postavená v močaristom teréne na pravom brehu rieky v rokoch 1573 - 1580. Táto mala pravidelný šesťuholníkový pôdorys s mohutnými ušnicovnými bastiónmi pre delostrelectvo. Hradby boli po celom obvode obohnané širokou vodnou priekopou, ktorá bola napojená na rieku Nitru. Nové Zámky sa stali centrom protitureckej obrany na západnom Slovensku v 16. a na začiatku 17. storočia. Po úplnom dobudovaní sa Nové Zámky považovali za jednu z najlepších pevností Habsburskej monarchie.

Veľká časť mesta bola zničená počas bombardovaní v roku 1945. V meste bol odhalený pomník Antona Bernoláka, novozámockého dekana, slovenského spisovateľa a jazykovedca, prvého kodifikátora slovenského spisovného jazyka. Socha je dielom akademického sochára Jozefa Pospíšila a v súčasnosti sa nachádza na Hlavnom námestí. A práve na tomto námestí som sa pootočil s fotoaparátom.

vytvorená panoráma
Hlavné námestie, Nové Zámky - fotografia vo vysokom rozlíšení (38,2 MB)
- fotografia v nižšom rozlíšení (832 KB)
- panoráma 360°
- odkaz na Google Earth

3D model (Kostol sv. Martina, Šurany):

Kostolík sa nachádza v časti obce Šurany, v Nitrianskom Hrádku, ktorý je okrem iného známy aj nálezom Hrádockej Venuše. Pôvodná stavba tohto kostola pochádza z 18. storočia. V roku 1967 bola postavená nová veža a v roku 2000 prešla rozsiahlou rekonštrukciou a prestavbou celá budova. Tým sa svojim atypickým vzhľadom zaradila medzi zaujímavosti blízkeho regiónu.

Fotografovaný objekt:
Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad)

Renderovaný model:
Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad) Kostol sv. Martina (malý náhľad)

Odkaz na Google Maps:
http://maps.google.com/... (screenshot)

Odkaz do Wikipédie:
http://sk.wikipedia.org/... (screenshot)

© 2009-2010 Andrej Novotný, všetky práva vyhradené